Lemoniadowy Lemoniadowy
1836
BLOG

Joe i As ostrzegają: alkohol to śmierć!

Lemoniadowy Lemoniadowy Rozmaitości Obserwuj notkę 308

"Dziękuję, nie tykam spirytusu z zasady.
Alkohol nigdy nie był przyjacielem rewolwerowca!
Osłabia sprawność organizmu, a przede wszystkim celność."

--- Lemoniadowy Joe

"To alkohol! Największa trucizna!"
--- Hydrozagadka

   Dziewiętnaście osób w Czechach śmiertelnie zatruło się nielegalnie wprowadzonym na rynek alkoholem metylowym. Kilkadziesiąt kolejnych osób zastało hospitalizowanych. Rząd - po raz pierwszy w historii kraju - ze strachu ogłosił prohibicję. I choć tylko na napoje z zawartością powyżej 20% alkoholu, jest to dla Czechów bezprecedensowe wydarzenie.

   Podobnie polskie Ministerstwo Zdrowia zakazało importu alkoholu z Czech (z wyjątkiem piwa i wina). Przepis ten, obejmuje sprzedaż detaliczną, hurtową oraz w punktach gastronomicznych. Policjanci z całej Polski zbierają doniesienia o zatruciach. Informacje o zatruciach dopiero od niedawna zaczęto łączyć z alkoholową aferą u naszego południowego sąsiada. W Kielcach są już pierwsze ofiary alkoholu metylowego. Sanepid  rusza z wielką kontrolą. Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej.

Prohibicja

   Jak podaje serwis medycynaratunkowa.com.pl śmiertelne dawki metanolu (przy jednorazowym spożyciu) wynoszą od 30 do 100 ml. Objawy zatrucia ujawniają się w ciągu pierwszych kilku lub kilkunastu godzin od spożycia. Czynnikiem opóźniającym występowanie pierwszych objawów zatrucia ma być równoczesne spożycie alkoholu etylowego. Pierwszymi objawami są nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, podwójne widzenie, bolesne kurcze łydek. W miarę pogłębiania się zatrucia i nasilania śpiączki mogą występować drgawki, obniżenie temperatury ciała. Śmierć następuje w wyniku ciężkiej kwasicy i porażenia ośrodka oddechowego. 

   Warto przy tym wspomnieć, że i sam etanol, czyli "normalny" alkohol konsumpcyjny nie jest dla zdrowia obojętny - dawka śmiertelna alkoholu etylowego nosi od 6 do 8 g na kg wagi ciała (link). Uważany jest za jeden z ważniejszych czynników zwiększających ryzyko zgonu przed 65 rokiem życia. Osoby nadużywające alkoholu żyją średnio o 10-22 lata krócej od wieku oczekiwanego. W krajach rozwiniętych (m.in. w Polsce) alkohol jest trzecim najważniejszym czynnikiem ryzyka dla zdrowia populacji (zaraz po tytoniu i ciśnieniu tętniczym krwi). WHO wymienia blisko 60 chorób i urazów, występujących na tle nadużywania alkoholu. Odpowiada on za 10,8% ogólnego obciążenia chorobami w Regionie Europejskim. W Europie blisko 6,2% przypadków śmierci rokrocznie można przypisać nadużywaniu alkoholu. Corocznie z przyczyn bezpośrednio i pośrednio związanych z używaniem alkoholu, umiera w Polsce kilkanaście tysięcy osób, z czego połowa przypada na zgony spowodowane bezpośrednio piciem alkoholu.

   Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o działaniu narkotycznym. Wypicie 150–250 g alkoholu etylowego w krótkim czasie może okazać się śmiertelne. Systematyczne jego spożywanie – nawet w niewielkich ilościach – prowadzi do pełnego, fizycznego uzależnienia. Zamroczenie alkoholowe (wypicie 100 g etanolu, ok. 1/4 l wódki) przejawia się czasami całkowitą utratą świadomości i zanikami pamięci, zanika zdolność koncentracji i oceny sytuacji, pamięć, mowa, widzenie staje się nieostre. Często alkohol leży u podstaw zachowań agresywnych i impulsywnych, a zaburzenie zdolności logicznego myślenia może powodować nieporozumienia, przez co osoby nadużywające alkoholu często wdają się w bójki. Spożywanie działa niszcząco również na wątrobę, początkowo powodując jej odwracalne stłuszczenie, a po wielu latach picia nieodwracalną marskość, co przekłada się na komplikacje w przetwarzaniu substancji odżywczych trafiających do organizmu podczas trawienia. Upośledzone są też wtedy procesy detoksykacji. Do objawów marskości wątroby należą obrzęki (zatrzymywanie płynów w ustroju), żółtaczka, podbarwienie skóry i białkówek oczu, puchlina brzuszna i krwawe wymioty. 

   Alkohol jest przyczyną wysokiej wypadkowości ze skutkiem śmiertelnym, a także jednym z najważniejszych czynników prowadzących do samobójstw - prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa przez osoby pijące jest 3-9 razy wyższe niz przez niepijące. Alkohol ma wpływ na późne zgłaszanie się do lekarza, zmienia obraz kliniczny, utrudniając diagnozę, wpływa też niekorzystnie na proces leczenia, sprzyja zaniechaniu leczenia lub leczeniu niesystematycznemu. Jeszcze jednym zagrożeniem jest złudne uczucie ciepła towarzyszące jego spożywaniu. Bierze się to stąd, że alkohol przyśpiesza wymianę ciepła pomiędzy otoczeniem a organizmem poprzez przyspieszenie krążenia i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Tak więc efekt rozgrzania wystąpi jedynie w ciepłym pomieszczeniu. Na mrozie nastąpi krótkotrwałe uczucie ciepła, następnie przyspieszenie wychłodzenia ciała, co może doprowadzić do hipotermii, a następnie śmierci. Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, obok przekraczania prędkości i łamania innych przepisów ruchu drogowego jest nadużywanie alkoholu. Z danych Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2008 nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 6.375 wypadkach drogowych (13% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 748 osób.

   Szczęśliwie dla miłośników czeskich trunków, zakaz nie dotyczy piwa i wina, ale mając na uwadze wyżej cytowane dane warto zastanowić się nad całkowitym przejściem na napoje bezalkoholowe. Raz jeszcze cytując Asa - ALKOHOL TO TRUCIZNA!

"Napijmy się oranżady, ja płacę!"
--- Hydrozagadka

Kofola
 

AKTUALIZACJA (2013.01.09) - Od sierpnia zeszłego roku metanolem zatruło się w Polsce ponad 100 osób, a zmarły 42. Wśród nich 16 piło wcześniej alkohol, który trafił do Polski z Czech. Z kolei 20 zatruło się płynem do spryskiwaczy i denaturatem.

Dla człowieka spożycie metanolu może skończyć się śmiercią. W ludzkiej wątrobie podczas rozkładu metylu wytwarza się bowiem kwas mrówkowy. Bez odpowiedniej analizy chemicznej odróżnienie zwykłej wódki czy spirytusu od śmiertelnego metanolu jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego należy kupować alkohol tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Kupowanie podejrzanego spirytusu niewiadomego pochodzenia wiąże się z ryzykiem śmierci albo trwałym kalectwem.

"Potrzebna jest zmiana przepisów dotyczących stosowania metanolu w ogólnodostępnych produktach" - alarmuje krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii. Chodzi o powrót do rozwiązań, które obowiązywały jeszcze dwa lata temu. Wtedy była zakazana produkcja towarów, które zawierały więcej niż trzy procent metanolu.

Zmiany wymusiło prawo europejskie. Teraz na przykład płyny do spryskiwaczy samochodowych czy denaturat zawierają nawet 30 procent metanolu. Wniosek jest taki, że jednak metanol jest na rynku, że jest dostępny w produktach, w których go nie powinno być - mówi doktor Piotr Burda.

żródło: RMF.fm

Odsłon bloga: 117214

 

Lemoniadowy
O mnie Lemoniadowy

Lista notek » Kreativ Blogger Award » Piwnica pod jankesami » moje lubczasopisma » Lemoniada »   Koty »   Polityczne lody »   Sandomierz »   Star Trek »   Tagi salonowe »   Numerologia »   Koniec świata »   XXX »  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości