Lemoniadowy Lemoniadowy
1238
BLOG

Wody, wody, wody!

Lemoniadowy Lemoniadowy Polityka Obserwuj notkę 274

Star Trek - Google Doodle

   Na wstępie - jak zauważyła ekipa Google'a, dziś przypada 46-ta rocznica emisji pierwszego odcinka Star Treka, pozwolę sobie więc przypomnieć jedną ze starszych notek: link: "Star Trek - 43 lata od początku legendy".

***
Water

W Sandomierzu wysycha Wisła - można przejść niemal suchą stopą   Czas upływa, ostatnio wiele wody upłynęło w Wiśle pod aferalnym znakiem, jednak nie można dostrzec tego, że tejże wody w Wiśle ubywa - na niektórych odcinkach możnaby przejść na drugi brzeg niemal suchą stopą. W środę w Sandomierzu, w miejscu pomiaru, Wisła spadła do rekordowego poziomu zaledwie 44 centymetrów. Statki wycieczkowe osiadają na mieliznach, maszyny portowe są uziemione już od maja. Zagrożone są także ryby, którym zaczyna brakowac tlenu. Zresztą w całej Polsce z wodą nie jest dobrze. Nie chodzi nawet o to, że mamy wodę marnej jakości, bo ta systematycznie się poprawia. Hydrolodzy alarmują - wkrótce wody może nam zwyczajnie zabraknąć. A bez wody lemoniady zrobić się nie da.

   Dane statystyczne są zatrważające. Pod względem dostępności wody Polska jest w Europie na przedostatnim miejscu - przed Belgią. Oznacza to, że na jednego Polaka przypada rocznie 1580 m sześc. wody rocznie. Najwięcej wody w przeliczeniu na mieszkańca mają do dyspozycji Luksemburg, Albania, Węgry, Austria i Łotwa (około 12 tys. m sześc.). Średnia europejska wynosi tymczasem 4560 m sześc., a światowa jeszcze wiecej - 7300 m sześc. na głowę rocznie. 

   Mimo kilku pamiętnych powodzi, w tym i tej ostatniej z 2010 roku, dzisiaj wielka woda spowodowałaby straty równie wielkie. Nie powstał bowiem żaden system zbiorników retencyjnych, które utrzymywałyby nadmiar wody w sytuacjach kryzysowych. Polska ma zbyt niskie zdolności retencyjne. Zaledwie 6% średniego odpływu rocznego, a powinny być 3-5 razy wyższe. Ponadto jak mówią hydrolodzy, gdyby zretencjonować wodę, która zalała dwa lata temu Sandomierz, możnaby ją w okresach suchych, takich jak teraz, wpuszczać do systemu. Rozwiązałoby to kwestię zarówno okresowych braków i nadmiarów wody. A tymczasem mamy problem - okolica zmienia się powoli w pustynię...

   Woda teoretycznie jest uznawana za najważniejsze bogactwo kraju. W ustawie z 6 lipca 2001 r. "O zachowaniu narodowego charaktery strategicznych zasobów naturalnych kraju" woda wymieniona jest na pierwszym miejscu - przed węglem, ropą, innymi kopalinami, lasami czy zasobami przyrodniczymi. Woda jest coraz cenniejsza. I coraz droższa. Czas na oszczędności, bo niebawem może być towarem luksusowym. Nic dziwnego, że pod taką presją i w lokalnych samorządach kwestia wody potrafi stać się tematem burzliwych dyskusji. Przykładowo, w niedalekim od Sandomierza Samborcu, rada gminy uchwaliła reglamentację wody:


***
Water 

UCHWAŁA Nr XXV/ /2012 
Rady Gminy w Samborcu z dnia 28 maja 2012 r.
w sprawie ustalenia limitu wody na mieszkańca gminy.

Na podstawie art.25 ust.6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591, z późn. zm. ) Rada Gminy w Samborcu uchwala, co następuje:

§ 1

określa się limit wody na mieszkańca w ilości 10 m3 rocznie. W przypadku wyższego zużycia wody cena za 1 m3 wynosi 60 PLN lub więcej. Limit nie obowiązuje Wójta i Zastępcy Wójta oraz osób przez nich upoważnionych, którzy ze względu na art. 31 ustawy o samorządzie gminnym reprezentują gminę na zewnątrz i w związku z tym muszą wyglądać reprezentatywnie. O zwiększony limit do Wójta Gminy mogą wystąpić inni mieszkańcy pod warunkiem udowodnienia potrzeby wyjazdu poza teren gminy.

§ 2

Ustala się zasady korzystania z wody wodociągowej a mianowicie:
- Zakaz korzystania z wanien, możliwość kąpieli tylko pod prysznicem;
- Kąpiel pod prysznicem tylko raz w tygodniu, z tym że miejscowości na literę od "a" do "c" w poniedziałek, od "d" do "f" we wtorek, od "g" do "h" w środę, od "i" do "m" w czwartek, od "n" do "p" w piątek, od "s" do "z" w sobotę a w niedzielę tylko osoby duchowne i członkowie kościelnych organizacji; woda w celach konsumpcyjnych - codziennie w godz. 13.00 - 14.00; woda w celach innych - tylko za pisemnym zezwoleniem kierownika ZGK.
- Zwalnia się z harmonogramu korzystania z wody w celach kąpielowych Wójta i Zastępcy Wójta oraz osób przez nich upoważnionych, którzy ze względu na art. 31 ustawy o samorządzie gminnym reprezentują gminę na zewnątrz i w związku z tym muszą wyglądać reprezentatywnie. O zwiększoną częstotliwość z kąpieli mogą wystąpić inni mieszkańcy pod warunkiem udowodnienia potrzeby wyjazdu poza teren gminy.
Zabrania się wylewania wody użytej do kąpieli prysznicowej do kanalizacji. Wodę poprysznicową należy używać do spłukiwania WC.
- Zaleca się dodatkowe wykorzystywanie wody już raz wykorzystanej. Dla autorów najciekawszych rozwiązań wielokrotnego wykorzystania wody zostaną przyznane nagrody Wójta Gminy.

§ 3.

Nakazuje się mieszkańcom bezwzględne informowanie władzy wykonawczej o wszelkiej niesubordynacji ze strony mieszkańców nie stosujących się do w/w zaleceń. Ogłasza się konkurs na najciekawszy donos o marnotrawieniu i kradzieży wody. Dla autorów donosów czekają nagrody Wójta Gminy.

§ 4

Wprowadza się następujące kary za nieprzestrzeganie niniejszej uchwały:
- Grzywna w kwocie 1000 X wartość zużytej wody (w cenie nielimitowej) niezgodnie z uchwałą;
- Konfiskata infrastruktury wodociągowej z tytułu niewłaściwego korzystania z wody;
- Publiczny pręgierz z biczami wodnymi;
- Banicja mieszkańca do gminy sąsiedniej lub dalej;
O wysokości kary decyduje organ wykonawczy w porozumieniu z kierownikiem ZGK.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

UZASADNIENIE 
W związku z zaistniałą sytuacją należy wspomóc organ wykonawczy właściwymi i jednoznacznymi rozwiązaniami formalno - prawymi. Jako przedstawiciele władzy nie możemy się zgodzić aby z trudem zdobyty 30-sto letni majątek był niewłaściwie wykorzystywany przez nieuczciwych mieszkańców lub wręcz woda była kradziona i używana do innych celów niż spożywcze. Należy przy tym zaznaczyć, iż musimy wychować społeczeństwo do innego modelu życia a nie lansowania kapitalistyczno - konsumpcyjnej postawy przejawiającej się zbytnią konsumpcją wody.

*** 
Water

   I tak rzeczywistość powoli dogania science-fiction. W wielu światach prezentowanych przez twórców fantastyki pojawiają się motywy drastycznego ograniczenia dostępu do wody. Są wśród nich różne pozycje - na przykład dziejace się na pustyniach: tu najsłynniejsza jest Arrakis - Diuna z serii Franka Herberta. Żyjący na tytułowej pustynnej planecie Fremeni potrafią wykorzystać do maksimum niewielką ilośc wody jaką posiadają, a dzięki specjalnym kombinezonom - filtrakom - mogą przetrwać samotnie na pustyni wiele tygodni. Być może już niedługo trzeba będzie zapożyczyć parę ich patentów.

   Przytoczona wyżej uchwała reglamentacyjna, choć oficjalnie miała jedynie w pewien niekonwencjonalny sposób zwrócić uwagę na problem braku wody w gminie, nieodparcie jednak budzi skojarzenia z innym dziełem: "Lodowymi piratami". Ta komediowa space opera przedstawia uniwersum, w którym nie tylko dla jednej planety, a i całej galaktyki szklanka wody jest luksusem. Cała dostępna woda pochodzi z jednej planety, a transportowana jest w postaci olbrzymich brył lodu. Istnieją również bandy kosmicznych piratów, które są skłonne podjąć ryzyko zdobycia tego skarbu - na perypetiach dwu z nich, którzy po schwytaniu zostają sprzedani pewnej księżniczce skupia się właśnie fabuła.

zwiastun filmu "Ice Pirates" (1984)

   I choć kilka dni temu zrobiło się deszczowo, to aby jako tako uzupełnić stan wody w Wiśle, opady w górach powinny się utrzymać przez przynajmniej dwa tygodnie. Bo jak nie, to Joe, już wkrótce będzie musiał się przekwalifikować z lemoniadowego kowboja na lemoniadowego pirata. 




 

Lemoniadowy
O mnie Lemoniadowy

Lista notek » Kreativ Blogger Award » Piwnica pod jankesami » moje lubczasopisma » Lemoniada »   Koty »   Polityczne lody »   Sandomierz »   Star Trek »   Tagi salonowe »   Numerologia »   Koniec świata »   XXX »  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka