Lemoniadowy Lemoniadowy
600
BLOG

Wielki Ptak Galaktyki obchodzi urodziny

Lemoniadowy Lemoniadowy Kultura Obserwuj notkę 32

Kosmos, ostateczna granica. Oto podróże statku kosmicznego Enterprise. Jego misją jest odkrywanie nowych, obcych światów, poszukiwanie nowych form życia i nowych cywilizacji, by śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek.

Grafika z serialu przestawiająca "Wielkiego Ptaka Galaktyki"   19 sierpnia przypada 88 rocznica urodzin Gene’a Roddenberry’ego. Przez fanów swojego największego dzieła – Star Treka – zwany był pieszczotliwie Wielkim Ptakiem Galaktyki. W roku 1961 prezydent Kennedy zaraził Amerykanów ideą zdobycia kosmosu. Wyścig do gwiazd zainspirował również byłego pilota Gene’a Roddenberry’ego do napisania scenariusza serialu telewizyjnego. Tym samym w 1964 roku Roddenberry rozpoczął prace na Star Trekiem. Pierwszy z dwóch pilotów został odrzucony przed sieć telewizyjną oficjalnie jako zbyt „mózgowy” (nieoficjalnie chodziło o postać pierwszego oficera-kobiety). Jednak Star Trek w końcu przebił się i od razu zdobył rzeszę wiernych fanów.

Gene Roddenberry i statek kosmiczny Enterprise

   Jako twórca Star Treka jego reputacja jako futurologa szybko rosła. Zasadnicze tematy, z którymi zmagała się co tydzień załoga USS Enterprise to podróże w nieznane, triumfy nauki i nade wszystko umiejętność przezwyciężania przeciwności losu przez człowieka – co biorąc pod uwagę trudności, jakie nowe trzecie tysiąclecie może przynieść jest szczególnie ważne. Zjednoczona Federacja Planet jest pracodawcą równych szans, nie uznającym dyskryminacji rasowej przy naborze do floty. W roku 1967, kiedy pokazano w publicznej telewizji pierwszy międzyrasowy pocałunek w scenie z białym Kirkiem i czarnoskórą porucznik Uhurą - przesłanie Star Treka było Pierwszy prom kosmiczny NASA - Enterprisejasne: kiedy ludzkość rozprzestrzenia się po galaktyce, konflikty, których źródłem są tak trywialne rzeczy jak rasa czy płeć są archaiczne. Jego artykuły i wykłady zdobywały popularność i zapewniły uznanie jako wizjonera. Tematy jakimi się zajmował omawiał z przedstawicielami NASA, Instytutu Smithsonian, Biblioteki Kongresu czy najlepszych uniwersytetów. Jest pierwszym serialem, którego odcinek przechowywany jest w Instytucie Smithsonian, który także wystawia ponad 3 metrowy model statku kosmicznego USS Enterprise na tym samym piętrze co pierwszy samolot braci Wright oraz „Spirit of St. Louis” Lindbergha. Dodatkowym zaszczytem było nadanie nazwy Enterprise pierwszemu promowi kosmicznemu zbudowanemu przez NASA, w odpowiedzi na setki tysięcy listów wysłanych przez fanów.

   Jako twórca ukochanego statku kosmicznego Enterprise i jego załogi – James T. Kirk i Pan Spockheroicznego kapitana Kirka, logicznego Wolkana Spocka oraz cynicznego doktora McCoya, Roddenberry mimowolnie rozpętał fenomen, w obliczu którego Star Trek stał się dla jego entuzjastów kultowy. Serial opuścił ramówki telewizji, ale zdobył słynną nagrodę Hugo, wierną rzeszę fanów wśród których byli zarówno naukowcy, jak i gospodynie domowe. Wszedł na stałe do kultury masowej świata, co widać choćby po obiegowych zwrotach jak „beam me up Scotty”, „live long and prosper” czy „to boldly go where no man has gone before”.

   Następnie doczekał się kontynuacji w postaci serialu animowanego (nagroda Emmy jako najlepszy serial dziecięcy) oraz serii filmów kinowych opisujących dalsze dzieje załogi Enterprise. Z okazji 20 rocznicy emisji pierwszego odcinka fani sprezentowali Gene’owi Roddenberry’emu gwiazdę na hollywoodzkim chodniku sław. Był pierwszym scenarzystą/producentem, który został tym uhonorowany. Zapoczątkowana w tym samym roku kontynuacja Gene Roddenberry z żoną Majel“Star Trek: The Next Generation”, w której wydarzenia rozgrywają się w 80 lat po czasie pierwotnej fabuły, za pierwszy rok emisji zdobyła nagrodę Peabody w kategorii „najlepszy z najlepszych”. W ciągu kolejnych siedmiu lat serial zdobył również wiele prestiżowych nagród Emmy.

   I chociaż Gene Roddenberry zmarł 24 października 1991 roku jego dziedzictwo przetrwało. Pozostawił po sobie żonę Majel Barrett (obecną przy tworzeniu Star Treka od samego początku) oraz 17-letniego syna Gene’a Roddenberry’ego, juniora, oraz dwie dorosłe córki z poprzedniego małżeństwa i dwoje wnuków. Był jednym z pierwszych ludzi, których część popiołów „pochowano” w kosmosie. Reszta jego szczątków zostanie wysłana w kosmos wraz z popiołami żony Majel, która zmarła w grudniu zeszłego roku. Uhonorowany został także nazwaniem jego imieniem asteroidy - 4659 Roddenberry oraz krateru na Marsie.

Uniwersum Star Trek'a

   Nowe pokolenie uniwersum Star Trek’a kontynuowało wizję jego przyszłości. Trzy kolejne seriale po „The Next Generation” – „Star Trek: Deep Space Nine”, „Star Trek: Voyager” i „Enterprise” a także najnowszy – już jedenasty – film kinowy sprawiają, iż dzieło zapoczątkowane ponad 40 lat temu jest ciągle żywe. Warto również wspomnieć produkcje oparte na pomysłach Roddenberrego, a zrealizowane dopiero po jego odejściu – „Ziemia: ostatnie starcie” i „Andromeda”. Obecnie „Star Trek” w postaci najnowszego filmu opowiada o początkach pierwszej załogi Enterprise i śmiało dąży tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek...

PS. Aktualnie możemy oglądać oryginalną serię stworzonego przez Gene’a Roddenberry’ego "Star Trek"  na TV Puls w godzinach 16:30 i 23.00. Zapraszam serdecznie!

 Star Trek (2009)Ziemia: ostatnie starcieAndromedaStar Trek i X-men 

PS. Polecam również inne notki na temat Star Treka.

Lemoniadowy
O mnie Lemoniadowy

Lista notek » Kreativ Blogger Award » Piwnica pod jankesami » moje lubczasopisma » Lemoniada »   Koty »   Polityczne lody »   Sandomierz »   Star Trek »   Tagi salonowe »   Numerologia »   Koniec świata »   XXX »  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura